+36 20 598 9669 +36 30 014 8177
Kis kedvenceinkre számos parazita jelent veszélyt, fontos azonban azt is tudni, hogy ezek közül több az emberen is képes élősködni, kórokozókkal minket megfertőzni.
A háziállatokon vért szívott, majd lepottyanó kullancs saját kertünkben is lerakhatja több száz petéjét, így fertőzési pont lehet számunkra is. A bolhák is képesek az embereknek bosszúságot okozni. Az állatról a leeső peték akár az ágyunkban is lárvákká fejlődhetnek és a kifejlődő adult alakok táplálkozhatnak vérünkből. Így nem csak szőrös, hanem ember családtagjainkat is védelmezzük ha parazita elleni készítményeket alkalmazunk állatainkon.
Az alábbiakban néhány élősködő által terjesztett betegségről nyújtunk tájékoztatást
Babesiosis: A kutyák leggyakoribb kullancsok átal terjesztett megbetegedése a babisiózis. Faj specifikus, csak kutyákat betegít meg. A Babesia canis nevű egysejtű parazita okozza, mely a vörös vérsejteken belül él és szaporodása a vörösvérsejtek szétesését okozza.
Klasszikus tünetei a kullancs csípés után pár napon (egy héten) belül kialakuló magas láz, gyengeség, étvágytalanság, melyet a vizelet vörösbarna elszíneződése követ. A nyálkahártyák rózsaszínből egyre fehérebbé válnak, liheghet az állat, a vizelet mennyiségének csökken, hasmenés fordulhat elő. Az állapot gyorsan romlik és kezelés nélkül hamar az állat halálát okozhatja. Az utóbbi években azt tapasztaljuk, hogy nem mindig jelentkezik mindegyik jól ismert tünetek, és egyre gyakrabban jár szövődménnyel a fertőzés.
Az időben felismert betegség maradéktalanul gyógyítható! Késlekedés esetén nő az elhullás veszélye és a szövődmények kialakulásának esélye.
Amennyiben hamar diagnosztizálásra kerül a betegség úgy elkerülhető a vese károsodása és kisebb valószínűséggel alakul ki autoimmun szövődmény mely a két vezető következményes oka a szeretett állat elvesztésének. Sajnos nincs olyan antiparazitikus készítmény, mely 100%-os védelmet nyújtana a kullancs csípése ellen, de a legtöbb ma forgalomban lévő készítmény a vérszívást követő 24 órán belül a parazita halálát okozza. Ez azért fontos, mert kutatások igazolták, hogy a kullancsok a babesia kórokozót 24 órás vérszívást követően fecskedezi csak áldozatába.
Ezek alapján a fertőzés elleni legfőbb védekezési lehetőségeink:
– hatékony kullancs elleni készítmények ( tabletta, nyakörv, csepp, spray) melyeket akár együttesen is alkalmazhatunk, ha olyan helyre tervezünk kirándulni mely ismerten kullancsok által nagy mértékben fertőzött.
– séta után nézzük át a kutyát (és magunkat is) hogy az esetlegesen megtelepedett parazitát mihamarabb eltávolítsuk
– enyhe tünetek esetén is azonnal keressük fel állatorvosunkat, aki a megfelelő kezelést megkezdheti, amennyiben szükséges.
A Lyme borelliosis és a kullancs encephalitis kullancsok által szervezetbe juttatot bakterialis fertőzések nyomán kialakított betegégek. Kutyákban a Lyme kór ritkán okoz tüneteket a fertőzés, önálló kórokként elétve találkozunk vele. Az encephalitis kutyákban is végzetes következményekkel járhat de jóval ritkább, mint az emberekben.
Emberre ezen betegségek nagyobb veszélyt jelentenek, ezért is fontos, hogy a kullancsok terjedését, kertünkben való megtelepedését megakadályozzuk.
A macskák fertőző anémiáját a Mycoplasma haemofelis nevű baktérium okozza, mely bolha, kullancs, szúnyog által, illetve harapással terjed. A baktérium vörösvérsejtek szétesését okozza, így a tünetek lehetnek sápadtság, bágyadtság, lihegés, gyengeség. Feltűnhet a gazdinak, hogy az állat az almot eszi, a falat nyalja. (Immungyenge macskáknál (macska leukózis pozitív, macska aids pozitív) a tünetek súlyosabbak lehetnek. ) Azoknál a macskáknál, akiknek az immunrendszere gyenge (FeLV vagy FIV vírussal fertőzött, immunszupresszív kezelés alatt áll)a betegség súlyosabb és gyorsabb lefolyással jár. Elhulláshoz is vezethet.
A bolhásság tünete elsősorban a viszketés. Alapos vizsgálattal, a szőr széthajtásával a bolhák szabad szemmel is láthatóak, de ürülékük, kis fekete pontok formájában leginkább a farok feletti területen felkereshető. Ezeket a kis fekete ”koszokat” nedves vattára/ papírra helyezve kioldódik belőlük az emészett vér, mely a pötty körüli pirosas/ barnás udvar megjelenésével igazolja a fertőzést. Egyes állatok allergiássá válhatnak a bolhacsípésre, ilyenkor bőrpír, göbök, gennyes bőrgyulladás is kialakulhat, (főleg a faroktő környékén. ) Allergiás állatokon úgy nevezett “hot spot” alakulhat ki. Akár fél órán belül tenyérnyi területen fényesre, szőrtelenre nyalja/ rágja magát az állat. Fáj és nedvedzik a terület és másodlagosan baktériumok telepednek meg az allergiás alapon begyulladt bőrfelületen.
Bolhák terjesztik az uborkamagképű galandférget (Dipylidium caninum), melyet kedvencünk bolhászkodás közben a bolha szétrágásával vesz fel. Elősorban bélrendszeri tüneteket okoz, például hasmenés, de nagymennyiségben a sok toxinfelszabadulás miatt idegrendszeri tünetek is jelentkezhetnek.
Más bélférgek petéit kedvenceink, fertőzött állatok ürülékének szimatolásakor, elfogyasztásakor vesz fel.
Ember is fertőződhet a szőrzeten megtapadt peték felvételével. Emiatt is fontos a higiéniás szabályok betartása (kézmosás, és a puszilgatás mellőzése) és a rendszeres féreghajtás, hiszen sok bélparazita az emberben is képes megtelepedni!
Demodicosis: Legyengült immunrendszerű (idős, beteg, rossz körülmények közt tartott) állatok esetében sokszor találkozunk szőrtüszőatka fertőzéssel. Ez a parazita gyakran megtalálható egészséges állatokban is, de túlszaporodásuk esetén kellemetlen tüneteket- viszketés, szőrhullás, bőr megvastagodása- okozhat. Tipikusan szem körül, lábvégen okoznak panaszt, de az egész test felszínén élősködnek. Elsődlegesen az immunrendszer erősítésével és a paraziták számának gyérítésével szépen kezelhető elváltozás.
Egyre nagyobb problémát okoz hazánkban is a szívférgesség, melyet a fertőzött szúnyogok terjesztenek vérszívásuk során. Erről másik cikkünkben részletesebb tájékoztatást olvashat
Szerencsére az igényeket felismerve ma már számos olyan készítmény rendelkezésünkre áll, melyel nem csak egy-egy, hanem szinte minden parazita ellen védekezni tudunk.
A készítmények kombinációjával teljeskörűen megvédhetjük családunkat ezektől a nem kívánt látogatóktól. Mivel mindenkinek mások az igényei és életkörülményei, így több lehetőséggel (tabletta, csepp, nyakörv, oltás, spray) állunk rendelkezésükre, hogy egyénre szabva találjuk meg azt ami önöknek a legmegfelelőbb. Orvosaink és asszisztenseink felkészültek, hogy segítsenek a döntésben.