• +36 20 598 9669 +36 30 014 8177

  • pillevetrendelo@gmail.com

  • Sződ, Dózsa György út 114.

Fogkövesség

A táplálék elfogyasztása után a szájban egy-két órán keresztül bomlik a maradék. Ha az állat egyszer eszik naponta, akkor ez a folyamat csak két órán keresztül folyik. Ha egész nap előtte van az étel, akkor ez annyiszor két órát jelent, ahányszor csak kedvencünk felkeresi az etetőtálat. 

A folyamat kezdeti stádiumában lepedék rakódik le a fogakon, amelyből plakk képződik. A plakk a fogak között és az íny-fognyak határán rakódik le. Plakkból, a kálcium és magnézium sók kivállásával alakul ki a fogkő. A folyamat előrehaladtával az íny begyullad és a növekvő fogkő megbontja a fog és az íny közötti összeköttetést, fogágybetegséget okozva. Az állat szájában nagyon sok baktérium szaporodik el fogkövesség esetén. A táplálékfelvétel egyre fájdalmasabb és a lehelet rendkívül bűzössé válik. A sokáig fennálló fogkő miatti ínygyulladás alakul ki, ami az immunrendszer működését folyamatosan terheli. Az ínygyulladás folyamatos gyulladásos góc lesz a szervezetben. A fogágybetegség rendkívül fájdalmas és a fogak kimozdulásához, elvesztéséhez vezet.

Elhanyagolt esetben pedig az ínygyulladás szívbelhártya gyulladáshoz vezet, ami szívzörejt és szívbillentyű rendellenességet okoz.

 Ez a probléma a fogkő szakszerű, állatorvos által történő eltávolításával megszüntethető.

A fogkő eltávolítása bódításban, vagy altatásban történik, ultrahangos fogkőeltávolító eszközzel, úgynevezett depurátorral. A fogak polírozása a fogkő leszedése után, pedig lassítja a későbbi plakk, fogkő kialakulását. Előrehaladott esetben, mikor már kimozdultak a fogmederből a fogak, azok eltávolítása is szükségessé válik.

 Fogkő diagnosztizálása 

Az állatorvos a fogászati vizsgálat során megtekini a koponya alakulását, a fogak záródását. Figyelemmel van az esetleges foghiányra, plaque, fogkő jelenlétére, az íny állapoára (sorvadt, burjánzó, pigmentált , van-e növedék, esetleg fekély) a fogak állapotára, zománc épségére. lehetőség szerint a száj nyitott és zárt állapotában is (együttműködő kutyát alaposabban meg tud vizsgálni)

Ezután ha szükséges altatában is megvizsgáljuk a fogkő eltávolítását követően. Rendelkezésünkre áll röntgen és kézi műszerek, melyekkel a foggyökér tapadására- azaz a fog stabilitására következtetünk, esetleg kívüről nem látható foggyökér rendellenességet igazolhatunk.

A szájüregi rendellenességeket nem biztos hogy fogászati problémák okozzák. Fontos azt is megjegyezni, hogy csak azért mert az állatak kellemetlen szájszaga van és nyálzik és nem eszik nem egyértelmű hogy itt a probléma. Sokszor begyógyászti probléma áll a háttérben és ilyenkor hiba egy altatásnak kitenni az állatot.

A fogászati vizsgálat messze több mint rámondani, hogy fogköve van

Hogyan lehet megelőzni a fogkő képződést? 

Legjobb megelőzési módszer a rágás! A rágás tisztítja a fogak felszínét, lassítja a fogkőképződés ütemét. A fogak állapotát évente egyszer, indokolt esetben többször is érdemes állatorvossal ellenőriztetni! 

Számos kiváló kutyáknak alkalmas fogápoló termék található a piacon: legyen szó kis vagy nagy fejű fogkeféről, fogdörzsölő ujjkesztyűről vagy akár ultrahangos fogkeféről. A különféle rágótermékek is segíthetnek a fogápolásban és a foglepedék ledörzsölésében. Ráadásul egyes tápok olyan speciális anyagokat tartalmaznak, amelyek megkötik a szájüregben található kalciumot és ezáltal hozzájárulnak a fogkőképződés meggátolásához. A szájvizek és paszták a pH-t változtatják meg a szájüregben, így nem tudnak a kálcium és magnéziumsók kicsapódni.

Ezek az egyszerű intézkedések segíthetnek a kutyáknál fellépő fogproblémák hatékony megelőzésében. A fogkefék használatához már kölyökkorban érdemes hozzászoktatni az állatot, mert később nem mindegyik viseli el ezt a „tortúrát”.

A rágókák használata és a fogmosás segít eltávolítani a lepedéket, a száraz tápok etetésével pedig a szájüregben maradó ételmaradékok mennyiségét csökkenthető a nedves eledelekhez képest, így fogászati szempontból ez a javasolt.

Fogkő eltávolítás

 Ha egy ebnél, vagy macskánál már kialakult a fogkő, fontos, hogy egy állatorvos eltávolítsa azt, annak érdekében, hogy ne léphessenek fel további problémák és betegségek. A fogkövet altatás alatt ultrahang segítségével távolítják el. Csak ezután ítélhető meg helyesen a fogak és a fogíny állapota. Adott esetben egyéb kezelésre vagy akár az érintett fog kihúzására is szükség lehet. 

Sokszor felmerülő kérdés, hogy mennyivel tud többet egy altatásban végzett állatorvosi fogkő eltávolítás a kozmetikusok néhány által végzett kezelésse?. Először is: altatásban alaposabban a fogfelszín mind a 4 irányából alaposabban elérhető, másodszor az ínytasakból (az íny és a fog közti mélyedésből) is etávolítható a fogkő. Ez a legfontosabb, hiszen az itt találhatófogkő tartja fenn a fogágybetegséget. Ezek alapján kijelenthetjük, hogy a kozmetikusok által végzett beavatkozás szépészeti, míg az alapos állatorvosi kezelés egészségügyi beavatkozás. Az már természetes, hogy foghúzás vagy fogászati röntgen csak az állat altatott állapotában lehetséges. 

Mit kockáztatunk, ha nem foglalkozunk a fogkövességgel? 

A betegnek folyamatos gyulladása van a szájüregében, ezzel folyamatosan aktív állapotban tartjuk az immunrendszerét, ami megviseli a szervezetet. 

Az állandósult fogínygyulladás fogíny sorvadáshoz, majd a fogat tartó csont sorvadásához, felszívódásához-végső soron a fogak elvesztéséhez vezet. A csontállomány elvesztésével az állkapocs csont is törékennyé válik és nem ritkán normál étkezés során is etörhet a csont ha ráharap egy táp szemcsére.

Romlik a rágási funkció, ezáltal az emésztés. 

Növekszik a szívbillentyű elváltozások, ezzel a szívelégtelenség valószínűsége.

 Megnő a veseelégtelenség kialakulásának kockázata.

A macskák fogfelszívódási betegsége

Kifejezetten gyakori kórkép a cicákban az úgynevezett TR (tooth resorption, régi nevén FORL). Két alapvető típusát különíthetjük el, annak alapján hogy  felszívódás a gyökér vagy a korona területéről indul ki. Eleinte tünetmentes, de hamar a fogak érzékenységéhez, ínygyulladáshoz, rágási nehézséghez, nyálzáshoz, bűzös lehellethez vezet, vagy az állat akár egyáltalán nem hajlandó enni. Társulhat fogkövességgel is. Ilyenkor pépes (pl. alutasakos, konzerv) eledellel érdemes etetni a cicát a könnyebb rágás érdekében. Sokszor szabad szemmel látható a fogzománc, foggyökér állományának hiányossága, esetenként viszont csak röntgennel látható az elváltozás.  Kezdetben csak másodlagos tünetek (az ínygyulladása) hívják fel a figyelmet de röntgennel a betegség diagnosztizálható. Végleges megoldást sajnos csak az érintett fogak, sok esetben az összes fog eltávolítása jelent. E nélkül csak átmeneti és nem megfelelő szintű javulást érhetünk csak el, viszont számos mellékhatással kell számolnunk.
Minél hamarabb sor kerül a fogak eltávolítására annál teljesebb élet várhat a cicánkra. a halogatott kezelés szövődményekkel járhat és nem múló gyulladás maradhat vissza. Sokan félnek a beavatkozástól és aggódnak, hogy kedvencük hogyan tud a későbbiekben enni. Sokkal jobban mint fájó fogakkal! Miután begyógyult a fogak helye, a száraztáp elfogyasztása sem okoz gondot nekik. A gyulladás és a töredezett fogazat nagyon fáj, állandó gyulladásos gócként van jelen a szervezetben. A műtéttel jelentős életminőség javulást érhetünk el. Jobb étvágy, jobb közérzet, kedvesebb viselkedés várható.
Érdemes megemlíteni, hogy különböző vírus fertőzések esetén gyakrabban fordul elő ez az állapot, így a FeLV/FIV  vizsgálatot is javasolni szoktuk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük