• +36 20 598 9669 +36 30 014 8177

  • pillevetrendelo@gmail.com

  • Sződ, Dózsa György út 114.

Az idős kutya és macska gondozása

Háziállatainkra is érvényes, ami az emberi társadalomban megfigyelhető. Minél inkább sikerül visszaszorítani a fertőző betegségeket, parazitózisokat, annál inkább nő a várható életkoruk. Ezzel együtt náluk is előtérbe kerülnek a geriátriai problémák, amik speciális ellátást és odafigyelést igényelnek. Ezekhez szeretnénk rövid útmutatót adni.

Daganatos betegségek

Nagyon sokféle jó és rosszindulatú daganattípus létezik kutyákban és macskákban is. Alapvető szabály, hogy rendszeresen vizsgáljuk át kiskedvencünket és bármilyen duzzanatot tapintunk rajtuk, vigyük el őket az állatorvoshoz. A testüregen belül előforduló daganatok, áttétek vizsgálata csak képalkotó vizsgálatokkal (röntgen, ultrahang, CT stb) lehetséges. Az életkor előrehaladtával ezért nő ezeknek a vizsgálatoknak a jelentősége. Érdemes rendszeres szűrővizsgálatokat végezni.

Mozgás

A legtöbb idős állat mozgásigénye csökken, észrevehetően lelassulnak, nehézkesebbé válnak bizonyos mozdulatok. Korral náluk is előtérbe kerülnek a krónikus ízületi betegségek (pl osteoarthritis), gerincproblémák. Fontos felismerni a fájdalom jeleit az állatoknál. Ez lehet csak étvágytalanság, kedvetlenség vagy pl macska esetében az, hogy még a szokottnál is többet alszik. Kivizsgálásuk mindenképpen javasolt a probléma felderítésére. Korai stádiumban felismerve a problémát elkerülhető a komolyabb, akár mellékhatással járó gyógyszerek rendszeres adása. Súlykontroll, ízületvédők, speciális tápok már komoly segítséget jelentenek az állatoknak.

Anyagcsere

Az idős állatok anyagcseréje lelassul és változik. Az állatok hízásra hajlamosabbá válnak, ami komoly hormonális (cukorbetegség, Cushing kór) és szívproblémákat von maga után. Természetesen a mozgásszervi problémák is romlanak illetve hamarabb fellépnek ilyen állatokban. Az igényeiket és az esetlegesen meglévő alapproblémákat figyelembe véve kell módosítani a táplálásukon.

Vérkeringés

A korral a kutyák és macskák is hajlamosabbá válnak bizonyos szívbetegségekre. A kistestű kutyákban a leggyakoribb probléma az előrehaladó elégtelen szívbillentyű záródás, ami szívelégtelenséget von maga után. Ha az állat fáradékonyabb, szárazon köhög, a rendszeres szűrővizsgálaton az állatorvos szívzörejt észlel, mindenképpen javasolt szívultrahang elvégzése.

Kognitív funkciók

Sajnos kiskedvenceinknél is fellép a demencia jelensége. Ez megnyilvánulhat abban, hogy az állat nem ismeri fel a családtagokat, elfelejt enni és inni, nem alszik éjszaka, járkál körbe-körbe, ok nélkül ugat vagy nyüszög, nem tartja vagy rendellenes helyre üríti a vizeletet és a bélsarat. (Ez utóbbi utalhat pl gerincproblémára is.) Ez a folyamat lassítható némileg speciális táplálékkiegészítőkkel, eleséggel. Enyhébb nyugtatókat is lehet alkalmazni súlyosabb esetekben.

Szem

A korral a legtöbb állat látása romlik. Ez lehet egy lassú, természetes folyamat, de a hátterében állhatnak komoly betegségek is. Akár akut vakság is felléphet pl zöldhályog (glaukóma) esetében. Egy következményes szárazszem betegség (KCS) komoly fájdalommal és akár a szaruhártya penetrációjával is járhat. Mindig érdemes felkeresni az állatorvost, ha hirtelen látásromlást tapasztalunk.

Hallás

A kutyák hallása a korral általában romlik, de ha ez hirtelen következik be, az állat füle érzékeny, a fejét furcsán tartaja, fel kell keresni az állatorvost, mert gyulladás, akár daganatos elváltozás is állhat a háttérben.

A felsoroltakból látszik, hogy az idős állatok komplex problémákkal néznek szembe. Ezek felismerése, a sokszor együttesen fennálló betegségek közötti egyensúly megtalálása a gazdi és az állatorvos közös feladata. Fontosak a rendszeres laborvizsgálatok (vérvizsgálat, vizeletvizsgálat) és képalkotó módszerek alkalmazása (röntgen, ultrahang).