+36 20 598 9669 +36 30 014 8177
FIV
Macska AIDS-nek is nevezik a macskák immundeficiencia vírusa (FIV) által okozott betegséget. Ugyanabba a víruscsaládba tartozik, mint az humán HIV vírus és a patomechanizmusa is hasonló. Fajspecifikus vírus, tehát csak macskákat, macskaféléket betegít meg. Testváladékokkal (vérrel, nyállal, spermával) terjed, ezért az ivaros, kijáró kandúrok között nagyobb arányban fordul elő. A kölykök fertőződése bekövetkezhet az anyaméhben, szoptatás során vagy az anya mosdatásakor. A vírus a macrophagokban és lymphoid sejtekben szaporodik, amik nagy mennyiségben megtalálhatók a nyirokcsomókban, lépben, csecsemőmirigyben, de kimutatható a fertőzöttség a nyálmirigy, a tüdő, a csontvelő, a vese, az agy és a gyomor-bélrendszer mononukleáris sejtjeiből is. A vírus a T-helper sejtekben, a citotoxikus T sejtekben, majd a B lymphocytákban szaporodik. Ezek a sejtek elpusztulnak. Emellett a csontvelő és a thymus fertőzésekor csökken ezeknek a fehérvérsejteknek a termelődése is. Az immunrendszer többi sejtjének működése is zavart szenved a fertőzés hatására, így egyre súlyosabb immunszuppresszió alakul ki az állatban.
A betegség több szakaszra osztható. A fertőződés után pár héttel következik be a viraemia, ami legtöbbször lázzal jár. Megfigyelhető ínygyulladás, bélgyulladás, kötőhártyagyulladás, uveitis is. A tünetek tarthatnak rövid ideig (pár nap vagy akár pár hét) és lehetnek egészen enyhék is a heveny fázisban. A nyirokcsomók megnagyobbodása majdnem mindig megfigyelhető. Minél nagyobb mértékű a viraemia, annál hamarabb következik be a terminális fázis. Ha a viraemia enyhébb, tünetmentes fázisba lép a fertőzés, de ekkor sem szűnik meg a vírus szaporodása a sejtekben. A tünetmentes szakasz akár évekig tarthat. Befolyásolja a vírus patogenitása, az állat életkora a fertőződéskor és az, hogy milyen egyéb kórokozóknak van még kitéve a macska. Lassan kialakulhat idült veseelégtelenség, megfigyelhetők krónikus légzőszervi tünetek és makacs stomatitis. A terminális fázisban a már súlyosan legyengült az immunrendszer képtelen védekezni a különböző kórokozók ellen, daganatos betegségek alakulnak ki (pl. lymphoma, leukaemia). Idegrendszeri tünetek (zavartságtól a görcsökig), glaucoma, retinadegeneráció hátterében is állhat FIV fertőzés. A vírusfertőzés igazolható a vérben keringő ellenanyagok kimutatásával. Ezek a fertőzés után 2-4 héttel mutathatók ki először, de ez eltarthat 8 hétig is, ha kevés vírus okozta a fertőzést.
Rendelkezésre állnak gyorstesztek, de kétes esetekben a laboratóriumi vizsgálatokkal is kimutathatók az ellenanyagok. Téves pozitív lehet a vizsgálat eredménye, ha 6 hónaposnál fiatalabb kölyköt vizsgálunk, mert a maternalis ellenanyagok 8-12 hétig keringenek a kölykök vérében. Mivel a fertőzés bekövetkezhet fertőzött anyától is 8-12 hét elteltével újra meg kell ismételni a tesztet. Lehetséges negatív teszteredmény a heveny szakaszban, ha még nem kezdődött el az ellenanyagok termelése. Perzisztáló, visszatérő tüneteknél ezért javasolt a teszt ismétlése 4-8 hét elteltével. A terminális fázisban már annyira le van gyengülve a szervezet, hogy nem képes ellenanyagok termelésére. Ilyenkor is előfordulhat fals negatív gyorsteszt eredmény. A PCR vizsgálat, amivel a vírus örökítőanyagát mutatjuk ki, drágább, de érzékenyebb és ezekben a kétes esetekben megbízhatóbb diagnózist ad az ellenanyagok kimutatásánál.
A vírus ellen nem áll rendelkezésre oltás. Megelőzésképpen a benti macskatartás javasolt. A már igazoltan fertőzött állatokat is javasolt bent tartani részben azért, hogy ne fertőzzék a többi macskát, részben pedig azért, hogy csökkentsük a további, másodlagos fertőzések és sérülések esélyét, amiket a legyengült immunrendszer nem biztos, hogy le tud küzdeni. Ha több macskát tartunk egy háztartásban, akkor a fertőzött macska mellett élőket is javasolt tesztelni, majd a negatív eredménnyel rendelkezőket a pozitívaktól elkülönítve tartani 4-6 hétig és ismételni a tesztet. A betegség nem gyógyítható. A fertőzött egyedeknél folyamatos immunerősítés, immunmoduláns terápia javasolt. Rendelkezésre állnak a vírus szaporodását gátló szerek is, amikkel jó eredmények érhetők el a betegség fellángolásának visszaszorításában. Fontos a félévente-évente sorra kerülő állatorvosi kontroll vérvizsgálattal, ultrahangvizsgálattal egybekötve, hogy a betegséggel együtt járó szövődmények mielőbb kiderüljenek.
FIP
A macskák fertőző hashártyagyulladásának hátterében a szervezet egy mutáns coronavírusra adott reakciója áll. A macskák coronavírusa (FEV) hasmenést, ritkábban felső légúti tüneteket okoz, de akár tünetmentes is lehet a fertőzés. A légutak és a bél hámsejtjeiben szaporodik. A vírus száraz környezetben 7 hétig is túlélhet, de a háztartási fertőtlenítőszerekre érzékeny. A macskák szervezete képes eliminálni a kórokozót, de kialakulhat átmeneti vagy tartós vírusürítés is, ha az immunválasz nem megfelelő. Minél tovább van jelen az állat szervezetében a vírus, annál nagyobb a mutáció esélye. A mutáns vírus (FCoV) a macrophag sejtekben és a monocytákban szaporodik. A fertőzött sejtekből gyulladásos mediátorok szabadulnak fel, amik pyogranulomatosus elváltozásokat okoznak. A vérerek áteresztőképessége nő az immunkomplexek okozta érgyulladás következtében. Ha a szervezet erős sejtes immunválasszal reagál a vírusra, képes azt leküzdeni. Gyenge sejtes, de erős humorális immunválasz vezet a nedves FIP kialakulásához. Közepes sejtes és humorális immunválasz pedig a száraz FIP-hez. A vírus környezetben nem képes túlélni, ezért nem terjed állatról állatra természetes körülmények között. Tünetei a visszatérő láz, anorexia, fogyás, sárgaság +/-, hasi nyirokcsomók megnagyobbodása, uveitis (anisocoria, hyphemia, chorioretinitis). Központi idegrendszeri forma esetén tompultság, ataxia, hyperaesthesia, nystagmus, görcsök, agyireflexkiesés figyelhetők meg. A nedves FIP jellemző tünete még a folyadékfelhalmozódás a hasüregben és/vagy a mellüregben. A kórjelzés nem mindig egyszerű. A tünetek, a testűri folyadékgyülemek analízise, a vérkép és a vérbeli fehérjefrakciók arányainak változása valószínűsítik a betegséget. A diagnózist a mutáns vírus örökítőanyagának kimutatása (PCR vizsgálat) teszi biztossá. Mivel a FEV és FCoV ellenanyagai keresztreagálnak, az ellenanyagok kimutatásán alapuló diagnosztika nem megbízható. A betegség ellen nincs védőoltás. A betegség nagyon sokáig halálos kimenetelű volt, de ma már van lehetőség a kezelésre szigorú protokollokkal és orvosi monitorozás mellett.
FIC
A macskák leggyakrabban előforduló (az esetek kb 70%-a) alsó húgyúti betegsége a FIC (Feline idiopathic cystitis), melynek kiváltó oka a stressz. A FIC-re hajlamosabbak a lakásban tartott, ivartalanított, kevés vizet fogyasztó, túlsúlyos, félős, más macskákkal rosszul kijövő cicák, illetve a fokozott stressznek kitett állatok. Genetikai hajlam is felmerül a kórkép okaként. Az érintett állatok vérében folyamatosan magas marad a katekolamin szint, mert nem megfelelő a negatív visszacsatolás a felsőbb szabályozó központba. A fokozott szimpatikus aktiváció neurogén gyulladást okoz a húgyhólyag falában. A nyálkahártya aminoglikán védőrétege csökken, a húgyhólyag hámja áteresztővé válik a vizelet számára, ami további gyulladáshoz, vérzéshez vezet a fal mélyebb rétegeiben. A vizeltürítés nehezített, fájdalmas, sokszor csak kis mennyiségű vizelet ürül. A vizelet gyakran véres és sokszor nem az alomtálcába vizelnek az állatok. Az esetek 15-20 %-ában kandúrokban kialakulhat húgycsőelzáródás, ami életveszélyes állapothoz vezethet. Mivel a tünetek megegyeznek a gyulladás tüneteivel (gyakori alomrajárás, erőlködés, cseppek ürülése), minden tünetet mutató állatot el kell vinni az állatorvoshoz! Az elzáródást okozhatja alvadt vér, gyulladásos szövettörmelék vagy nyálkadugó is, de akár a pénisz görcsös összehúzódása miatt is előállhat vizeletürítési képtelenség. A stressz megszűnésével pár nap alatt elmúlhatnak a tünetek gyógykezelés nélkül is, de sokszor a javulás csak átmeneti. Akár krónikus forma is kialakulhat. A pontos diagnózis felállításához ultrahangvizsgálatra és vizeletvizsgálatra van szükség. A vizeletüledékben jellemzően nem találhatók baktériumok, csak gyulladásos sejtek, nagy mennyiségű vörösvérsejt, esetleg struvit kristályok.
A kezelés fontos eleme a fájdalomcsillapítás és gyulladáscsökkentés. A húgycső záróizmának lazítására is jó hatással van az állatokra. Fontos a folyadékbevitel fokozása is. Ezt elérhetjük például nedves táp etetésével, a száraztáp beáztatásával, a víz ízesítésével, ivókút felállításával, a vízestál máshová helyezésével. Ha a vizeletben nagy mennyiségű struvit kristály figyelhető meg, javasolt állatorvosi gyógytáp (Urinary) etetése, ami a vizelet PH változtatásával feloldja a kristályokat, emellett antioxidánsokat is tartalmaz. Természetesen ilyen betegeknél különösen fontos a lassú, fokozatos tápváltás.
A FIC-re való hajlam nem gyógyítható, az akut tünetek bármikor fellángolhatnak, ezért fontos a stresszhelyzetek kerülése. Meg kell figyelni az állatok viselkedését és felderíteni a stresszt kiváltó okokat. A környezetgazdagítás, természetüknek megfelelő játék, búvóhelyek kialakítása sokat segítenek. A hirtelen változásokat fontos elkerülni. A napi rutin növeli a biztonságérzetüket és csökkenti a stresszt. Mivel a macskák kényesek az alomhigiéniára, nagy méretű alomtálcákat használjunk és gyakran cseréljük az almot. Alapszabály, hogy az alomtálcák száma egy háztartásban a macskák száma +1 legyen. Ha el nem kerülhető stressz várható, stressz oldó szerek széles skálája áll rendelkezésre. vannak rövid időtartam kezelésére (pl. állatorvosi látogatás, utazás) szolgálók vagy hosszabb távra szólók (pl. új
cica befogadása, gyerek születése, felújítás). Rendelőnkben szívesen segítünk kiválasztani megfelelőt.
Sajnos vannak olyan esetek, amikor a gazda minden igyekezete ellenére sem sikerül megoldani a helyzetet. Ilyenkor előfordulhat az is, hogy új, az állat igényeinek megfelelőbb otthont kell keresni a cicának (például egymacskás háztartás, nincs gyerek a családban, lehetőség van kijárni a szabadba vagy éppen ellenkezőleg csak benti macskaként élni tovább).
Stresszoldás a lakásban tartott cicáknál
Fontos, hogy felismerjük, mi jelenthet stresszt cicánk számára. Mivel a macskák territoriális állatok, így minden új állat, ember megjelenése a családban, több macska egy családban, illetve új bútor, szoba átrendezése stb. stresszt jelenthet a cicának. Az új környezet, az erős hangok (pl. fúró, fűnyíró) is zavarják a macskákat. A stresszoldás legfontosabb eleme macskák esetében a környezetgazdagítás. A territorialitáshoz tartozik, hogy többmacskás háztartásban legyen minden állatnak külön cicaágya,
búvóhelye, kaparófája, itató és etetőtálja. Ezek elhelyezésére is fordítsunk figyelmet. Minden háztartásban tartott macskának legyen külön, nagyméretű alomtálcája és helyezzünk el még egy tartalékot a lakásban. A legjobb, ha az alomanyag természetes, homokszerű és csomósodó, hogy könnyen el lehessen távolítani a vizeletet és a bélsarat is. Ezt naponta tegyük meg! Az alomanyag min. 5 cm vastagon legyen az alomtálcában, hogy a cica el tudja ásni a “végterméket”. Ha másik almot szeretnénk használni, a cserét fokozatosan ejtsük meg, hogy az állat megszokja az új anyagot. Ugyanez a helyzet minden tápváltásnál is. 1-2 hét alatt fokozatosan térjünk át az új eleségre. Az energiák levezetésére és feszültségoldásra lakásban tartott cicák esetén a játék ad lehetőséget. A cicák játékai a vadászösztön kiélését segítsék, pl. olyan játékok, amelyek jutalomfalatot rejtenek, vagy „játék-kergetős-elkapós” játék végén egy finom falattal jutalmazzuk kedvencünket, mintha sikerült volna a „vadászat”. A cicával való játék a gazdi-cica kapcsolatot is javítja. Fontos a cicának a napi rutin megléte, biztonságot jelent számára.
Ha el nem kerülhető stressz várható, stressz oldó szerek széles skálája áll rendelkezésre. vannak rövid időtartam kezelésére (pl. álatorvosi látogatás, utazás) szolgálók vagy hosszabb távra szólók (pl. új cica befogadása, gyerek születése, felújítás). Rendelőnkben szívesen segítünk kiválasztani megfelelőt.